امروز: سه شنبه ۲۹-بهمن-۱۳۹۸ / الثلاثاء 24-جماد ثاني-1441 / Tuesday 2020-February-18

مناسبت روز
پیام روز :

خطبه های نماز جمعه مورخ ۱۳ دی ۱۳۹۸

خطبه های نماز جمعه حضرت حجت الاسلام والمسلمین وثوقی امام  جمعه محترم کمالشهر ۱۳ دی  ۱۳۹۸

خطبه اول :

امام جمعه ی محترم ضمن دعوت همه مؤمنین و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی  فرمودند ؛ قال علی (ع) :  «ایاک والوقوع فی الشبهات و الولوع بالشهوات فأنهما یقتادانک الی الوقوع فی الحرام و رکوب کثیر من الآثام ؛

از فرو رفتن در شبهه ها دوری گزینید و از وابستگی و اسارت شهوتها بپرهیزید، زیرا این دو شما را به گرفتار شدن در گناه و ارتکاب معاصی می کشانند .»

إِنَّا للّه وإِنّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ عرض تسلیت داریم شهادت سردار شهید اسلام سپهبد حاج قاسم سلیمانی را به محضر بقیه الله العظم حجت ابن الحسن العسگری ، رهبر معظم و معزز انقلاب و به عموم مسلمانان و عموم شیعیان و مسلمانان و به عموم محبان و ارادتمندان و دوستداران خاندان اهل بیت عصمت و طهارت خصوصاً پیروان راه شهید و شهادت بویژه نمازگزاران محترم

در ادامه بحث هشدارها و هدایت‌های اجتماعی یکی از هشدارهایی که در کلام نورانی امیرالمومنین علی (ع) وجود دارد می فرماید : از فرو رفتن در شبهه ها دوری گزینید و از وابستگی و اسارت شهوتها بپرهیزید ، زیرا این دو شما را به گرفتار شدن در گناه و ارتکاب معاصی می کشانند .

در این بیان نورانی امام علی (ع) به دو هشدار بزرگ اشاره می کند : یکی اندیش سوز است  ، دوم هم جامعه سوز

یکی شبهه است و یکی هم شهوت است .

کار شبهه چیست ؟ فضای فکر و اندیشه و تفکر آدمی را مه آلوده می کند و حق و باطل را برای او مشتبه می‌سازد و بنیادهای استوار فکری و عقیدتی انسان را متزلزل و سست می کند .

در یکی از جنگ‌ها وقتی که دشمن حمله کرد و گرد و غبار راه انداخت به دستور عمروعاص قرآن‌ها را بر سر نیزه کردند یکی از اصحاب حضرت آمد محضر ایشان گفتند من نمی‌دانم شما بر حق هستید یا سپاه معاویه آنها هم دارند ادعای دینداری می کنند شعار اسلام را سر دادند حضرت فرمودند : اعرف الحق و تعرف اهله .

به همین جهت است که اسلام به وقوف و توقف در هنگام شبهه و شبهه آفرینی ها دستور داد از وقوع و فرو رفتن در آن نهی کرده و اعلام خطر نموده است .

علمای علم اخلاق و علمای علوم تربیتی می فرمایند شبهه گردبادی است که انسان را با خود می برد و او را در هوای تاریک و در در بیابانی مخوف قرار می دهد که دیگر انسان در آنجا دستش به کسی نمی رسد ، وظیفه هر مسلمانی است که در فضای شبه به پناهگاه برود و با رجوع به آگاهان و عالمان جامعه خود را از لغزش و سقوط نجات دهد و به سلاح یقین مسلح گردد .

علی علیه السلام می فرماید : وَ إِنَّمَا سُمِّيَتِ الشُّبْهَةُ شُبْهَةً لِأَنَّهَا تُشْبِهُ الْحَقَّ، فَأَمَّا أَوْلِيَاءُ اللَّهِ فَضِيَاؤُهُمْ فِيهَا الْيَقِينُ وَ دَلِيلُهُمْ سَمْتُ الْهُدَى

شبهه را از این رو شبهه نام نهاده اند که شباهت به حق دارد اما برای دوستان خدا نوری است که آنها را در تاریکی های شبهه راهنمایی می کند .

اگر ما بخواهیم تاریخ را ورق بزنید و به راه دور نرویم در عصر و زمان خودمان از این شبهات بسیار اتفاق افتاده در قضایای اخیر و فتنه های اخیر ببینید اعتراض حق مردم است مردم حق اعتراض دارند و می خواهند حرف دل شان را بزنند اما ملت همین که دیدند روز دوم عده ای فرصت طلب به اسم مردم و به کام خودشان در دل مردم رخنه کردن تا مردم فهمیدند که جریان جریان انحرافی است فوری خودشان را کنار کشیدند و دشمن تنها ماند این لحظه شبه است .

یا در قصه برجام مقام معظم رهبری کرارا فرمودن : دشمن قابل اعتماد نیست شما اگر به طرف آنها رفتید و خواستید مذاکره کنید تعهدات سفت و سخت و محکم و الزام آوری را از آنها بگیرید اما وقتی که آقایان با شکست های پی در پی مواجه شدند چون حتی آب خوردن مردم را هم به برجام گره زدند شبهه افکنی کردند که ما می خواستیم مشکلات را حل بکنیم قرار بود اوباما و ترامپ به ما امتیاز بدهند ولی دخالت های فلانی نگذاشت .

یا در قصه گران کردن بنزین خواستند توپ را توی زمین رهبری بیندازند در حالیکه مقام معظم رهبری برای نجات دولت و ملت خودش را فدا کرد ، اینها شبهه است مردم باید بفهمند کار دشمن ایجاد گرد و غبار است تا حق از باطل شناخته نشود .

هشدار دوم حضرت راجع به فرو رفتن در شهوات و فعل حرام است .

۱-شهوت ،کشش نفس به سمت و سوی چیزی است که آن را می خواهد و این بر دو قسم است .

یک : کشش راستین ، دوم : کشش دروغین

اولا شهوت را تعریف کنیم ، به عبارتی شهوت مشروع و شهوت نامشروع کشش شهوت مثبت مثل شهوت انسان به طعام هنگام گرسنگی ، خواستن آب به هنگام تشنگی ، خواستن زن و همسر در وقت نیاز یا بعضی ها شهوت مقام و ریاست دارند شهوت قدرت‌طلبی دارند شهوت مال دنیا را دارند ، نوع دوم کشش دروغین است کشش شهوت نامشروع ، انسان به چیزی عشق و علاقه بورزد و به سوی چیزی کشیده بشود که نیاز ضروری بدن و ساختار وجودی انسان نیست مثل میل به شراب میل به گناه لهو و لعب عیاشی اعتیاد و لذا می گویند در بین شهوات شهوت جنسی از همه بیشتر خودنمایی می‌کند کسی که قدرت طلبی دارد قدرت در سینه او است کسی که مال دوست است به هوای نفس و در وجود آن است ، ولی شهوت جنسی از همه بیشتر خودنمایی می کند .

در قرآن کریم به این گونه شهوات هشدار داده شده است در سوره آل عمران آیه ۱۴ می فرماید :

زُيِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ مِنَ النِّسَاءِ وَالْبَنِينَ وَالْقَنَاطِيرِ الْمُقَنْطَرَةِ مِنَ الذَّهَبِ وَالْفِضَّةِ وَالْخَيْلِ الْمُسَوَّمَةِ وَالْأَنْعَامِ وَالْحَرْثِ ۗ ذَلِكَ مَتَاعُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا ۖ وَاللَّهُ عِنْدَهُ حُسْنُ الْمَآبِ ﴿١٤﴾

محبت و عشق به خواستنی ها [که عبارت است] از زنان و فرزندان و اموال فراوان از طلا و نقره و اسبان نشاندار و چهارپایان و کشت و زراعت، برای مردم آراسته شده است؛ اینها کالای زندگیِ [زودگذرِ] دنیاست؛ و خداست که بازگشت نیکو نزد اوست .

قرآن می فرماید این امور مادی را در نظر مردم جلوه داده ایم تا درپرتوی آن آزمایش و تربیت شوند اگر هدف نهایی آدمی فقط مادیات ، زن و فرزند ، اموال ، شهوت ، چهارپایان باشد سرمایه ای که بدست آورده است سرمایه ای پست است .

اما هدایت قرآنی این است که خوب است متعلقات انسان در دنیا تعلقات معنوی باشد هر چند دنیا خلق شده برای انسان که انسان تمام امور مادی ، خانه ، زن و فرزند ، مال ، شهوت تا همه چیز را در راه صحیح و مشروع استفاده کند .

لذا امیرالمومنین علیه السلام فرمودند :  مَنْ تَرَكَ اَلشَّهَوَاتِ كَانَ حُرّاً مراد شهوت نامشروع است .

فراموش نکنیم که استکبار جهانی در جریان تهاجم فرهنگی نخست بستر سازی و فضاسازی می‌کند آنگاه به آمال و آرزوهای  ننگین و انسان سوز خود می رسد ، یکی از زمینه های تهاجم فرهنگی ، به راه انداختن جریان ابتذال جنسی و گسترش سکس و مسائل مربوط به غریزه جنسی است اینکه نخست وزیر اسرائیل شیمون پرز گفته لازم نیست با دولت ایران بجنگم شما فقط مسائل جنسی ، سکس ، شراب ، قمار ، فحشا و بی بند و باری را در ایران نهادینه کنید ایران به خودی خود سقوط می‌کند اگر مسئولان در برابر سیل سیاست‌های ضد اخلاقی و ضد انسانی مستکبران برنامه‌ریزی عاقلانه و عالمانه و مدبرانه نداشته باشد این سیل بنیاد ارزشهای دینی  را سست و ویران خواهد کرد .

 

 

 

خطبه دوم :

امام جمعه ی محترم ضمن دعوت همه مؤمنین و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی  فرمودند ؛ پیشاپیش شهادت بانوی بزرگوار اسلام و عالم بشریت حضرت صدیقه طاهره حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را به محضر فرزند دلبندش حضرت ولی عصر عجل الله ، مقام معظم رهبری و به عموم مسلمانان شیعیان و محبان و ارادتمندان اهل بیت خصوصاً شما نمازگزاران عزیز عرض تعزیت و تسلیت دارم .

حادثه دلخراش شهادت سردار رشید اسلام داغ بزرگی بود بر دل امت اسلامی شهادت این سردار رشید اسلام را به امام زمان به رهبر انقلاب و شما نمازگزاران عزیز و امت اسلام عرض تبریک و عرض تسلیت دارم .

سردار سلیمانی مالک اشتر و عمار برای رهبری بود وقتی امیرالمومنین تنها شد و یارانش یکی پس از دیگری شهید شدند در اوج غربت علی علیه السلام صدا میزدن عین امار یاران من کجایند از بزرگ‌ترین افتخارات این سردار اسلام این بود که خودش را سرباز ولایت می دانست می گفت بزرگترین افتخار من این است که من سرباز ولایت هستم مرد بی ادعای بودند حب به دنیا به ریاست در دل این سردار نبود فقط آنچه که بود این بود که می‌گفت ما سرباز ولایتیم شما امر بفرمایید ما آماده هستیم  .

شهادت او در سرزمین امامان در جوار حضرت اباعبدالله الحسین و مولا امیرالمومنین رقم خورد و شهدا او را در آغوش گرفتند قطعاً چون شب جمعه بود آخرین وداع را با ارباب بی کفن امام حسین داشتند .

در این رابطه چند نکته را عرض کنم :

اول : دنیا بداند راه جهاد و مبارزه با استکبار ادامه خواهد داشت دشمن خیال نکند اگر پرچمی از دست سرداری افتاد روی زمین می ماند نه حتما سردار دیگری به دست می گیرد ، در دوران جنگ فراوان داشتیم حتی در سطح رهبری با از دنیا رفتن امام بزرگوار خیلی ها نگران بودند ولی لطف خدا شاگرد خلف ایشان را جانشین امام بزرگوار کرد و نگذاشت خللی ایجاد ‌شود ، در جبهه‌های جنگ سرداران بزرگی داشتیم که شهید شدند ولی جنگ توقف نداشت تا به پیروزی رسید .

دوم : سردار سلیمانی متعلق به ایران نبود او یک چهره بین المللی بود و حتی در میان جبهه های مقاومت در عراق ، سوریه ، لبنان و فلسطین چهره ای محبوب و دوست داشتنی بود و از او به عنوان سرداری شجاع ، هوشیار ، زمان شناس و دشمن شناس یاد کردند .

سوم : بی تردید آمریکایی‌ها جواب این گستاخی و جنایت خود را خواهند دید و سیلی محکمی به او زده خواهد شد که هیچ وقت فراموش نکند و تاوان سنگینی خواهند پرداخت ، بدانند اگر ایران اسلامی حرفی می زند پای حرفش ایستاده و انتقام سختی از آنها خواهد گرفت و تاوان سختی خواهند داد ولی ملت ما امیدوار است این انتقام سخت به همین زودی ها اتفاق بیفتد وقت آن رسیده ملت عراق این جنایت کاران فاسد ، جبار و خونخوار را بیرون کنند تا آمریکا و یک سرباز آمریکایی در عراق است ملت عراق خواب راحت نخواهند دید .

آمریکایی‌ها بدانند ایران عربستان و پاکستان نیست که ترامپ تشر بزنند و اخم کند عقب نشینی کنند ایران عراق و افغانستان نیست بدون اطلاع مقامات آن کشور خودسر شبانه دزدانه وارد سرزمین آنها بشوند ، اینجا ایران است مهد دلیران و شیران است رهبری دارد شجاع ، هشیار ، مدیر ، مدبر ، سیاستمداری بی نظیر ، جامعه شناسی بی بدیل و ملتی با بصیرت به شما بگویم به فضل الهی به همین زودی ها آنچنان انتقام خون شهدا خصوصا شهید سردار قاسم سلیمانی و همرزمان شهیدش را خواهند گرفت که هیچ وقت از خاطرات دولت‌ مردان آمریکا فراموش نشود .

نکته سوم : هفدهم دی ماه روز کشف حجاب رضا خانی است ، رضا خان بدستور اربابانش چند ماموریت داشت

اول : کشف حجاب زنان مسلمان

دوم : برداشتن عمامه از سر روحانیت

سوم : مخالفت با عزاداری سیدالشهدا (ع)

سیلی اش را خورد امروز هم به فضل الهی اربابانشان سیل‌های محکمی خواهند خورد که دیگر این صحنه ها تکرار نشود .

نکته چهارم : ۱۹ دی روز قیام مردم قم است .

در پایان یک جمله عرض تسلیت داشته باشم راجع به حضرت زهرا سلام الله علیها که حضرت زهرا هم ام النبوت بود که رسول خدا فرمودند : ام ابیها  و هم ام الائمه و هم ام المسلمین

حضرت زهرا (س) سه ویژگی داشتند : اول ، در محیط خانه همسری فداکار برای علی علیه السلام دوم ، مادری مهربان و دلسوز و مربی خوبی برای فرزندانشان بود سوم ، هم در فراق علی و در دوری علی (ع) اداره کننده خانه بود زن باید در دور بودن از مرد وقتی که مرد در خانه نیست امین و خانه دار باشد .

به عنوان یک زن مسلمان همان زنی که همیشه حجاب می گرفت وقتی که علی بن ابیطالب (ع) را به مسجد بردند در میدان فعالیت‌های سیاسی آمد در مسجد آنچنان خطبه غراء خواندند که حکومت وقت را ضایع کرد و در دفاع از علی بن ابی‌طالب تمام قد ایستاد به عنوان یک زن مسلمان در میدان عبادت در محراب عبادت آنقدر فاطمه روی پا می ایستاد و عبادت میکرد که پاهای مبارکش ورم می کرد ، این فاطمه الگوی است در همه عصرها برای زنان مسلمان برای دختران مسلمان .