امروز: سه شنبه ۲۹-بهمن-۱۳۹۸ / الثلاثاء 24-جماد ثاني-1441 / Tuesday 2020-February-18

مناسبت روز
پیام روز :

خطبه های نماز جمعه مورخ ۱۴ تیر ۱۳۹۸

خطبه های نماز جمعه مورخ ۱۴ تیر ۱۳۹۸

خطبه های نماز جمعه حضرت حجت الاسلام والمسلمین وثوقی امام  جمعه محترم کمالشهر ۱۴ تیر ۱۳۹۸

خطبه اول :

امام جمعه ی محترم ضمن دعوت همه مؤمنین و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی  فرمودند ؛ وَيْلٌ لِّكُلِّ أَفَّاكٍ أَثِيمٍ ﴿٧﴾ يَسْمَعُ آيَاتِ اللَّـهِ تُتْلَىٰ عَلَيْهِ ثُمَّ يُصِرُّ‌ مُسْتَكْبِرً‌ا كَأَن لَّمْ يَسْمَعْهَا ۖ فَبَشِّرْ‌هُ بِعَذَابٍ أَلِيمٍ ﴿٨﴾ ) سوره جاثیه آیه  ( ۷

واى بر هر دروغزن گناه‌پيشه! (۷) [كه‌] آيات خدا را كه بر او خوانده مى‌شود ، مى‌شنود و باز به حال تكبر – چنانكه گويى آن را نشنيده است- سماجت مى‌ورزد . پس او را از عذابى پردرد خبر ده

یکی دیگر از بیماری های ضد اخلاقی و تربیتی ، دروغ ، تهمت و شایع پراکنی است ، چون بحث ما هشدارهای اخلاقی و تربیتی ازمنظر قرآن کریم بود .

کلمه افاک با کلمه کذب فرق می کند ، فرق آن این است که در کلمه افاک هم تهمت نهفته است و هم دروغ ، افاک صیغه مبالغه است به معنای کسی که بسیار دروغ می گوید اثیم هم از ماده اثم است به معنای مجرم و گنهکار و آن هم نیز صیغه مبالغه است در قرآن می خوانیم : وَيْلٌ يَوْمَئِذٍ لِلْمُكَذِّبين وای به حال کسانی که طرفداران حق را تکذیب می کنند .

در سوره مرسلات خداوند این جمله را نه بار تکرار کرده : وَيْلٌ يَوْمَئِذٍ لِلْمُكَذِّبين  به تعبیر قرآن کسانی که مبدا را زیر سؤال می برند اینها در روز قیامت چه جوابی دارند که بدهند ، قرآن می فرماید : مواظب حرف زدنتان باشید که این حرف زدن دروغ نباشد ، تهمت نباشد .

دروغ هایی که همراه با افترا باشد وعده عذاب داده شده است این مساله بسیار مهم است که گاهی درجامعه نسبت های ناروا به افرادی داده می شود که باعث آلودگی ذهنی می شود ، همین تهمت زدن ، نسبت ناروا و دروغ بستن ، تخم کینه را در دل ها می کارد .

یکی از کسانی که همیشه مورد تهمت و افترا قرار گرفته و همیشه به آنان نسبت دروغ می دادند انبیا الهی بودند ، هنگامی که حضرت نوح مشغول کشتی سازی شد عده ای از مخالفان آمدند ضمن اینکه مسخره می کردند  می گفتند پیامبری او جواب نداد حالا نجار شده و کشتی دارد می سازد به فرض کشتی ساختی در این بیابان آب و دریا کجاست ؟

همیشه انسان های نالایق به انسان های شایسته یا تهمت می زنند و یا مسخره می کنند پس افاک کسی که کارش دروغ بستن توام با تهمت زدن است ، وَيْلٌ لِّكُلِّ أَفَّاكٍ أَثِيمٍ

داستان افک هم حتما در قرآن کریم شنیده اید که آیه ای که در ابتدای سخن عرض شد ، سوره جاثیه آیه ۷ شان نزولش اینچنین است که معمولا پیامبر خدا حضرت محمد بن عبدالله هرگاه که به سفر و یا جنگ می رفتند در هر نوبت یکی از همسران خودشان را همراه می بردند در یکی از این جنگ ها پیامبر عایشه ام المؤمنین همراه پیامبر اکرم بود می گویند در یکی ازجنگ ها وقتی پیغمبر اکرم داشتند بازمی گشتند از جنگ در نیمه راه گلوبندی از گلوبندهای همسر پیامبر پاره می شود و روی زمین می افتد و ایشان از مرکب پیاده می شود که آن را پیدا بکند و مرسوم هم بود که به دستور پیغمبر وقتی که کاروان حرکت می کرد آخر کاروان به نوبت یک نفر همیشه حرکت می کرد که اگر چیزی از کاروان افتاده و یا کسی عقب ماند و یا مریض شد و هر مشکلی داشت آن شخص به او کمک می کرد .

همسر پیغمبر تک و تنها دنبال گلوبند خودش می گردد و آن نماینده حضرت دید که در این بیابان همسر پیغمبر از کاروان عقب افتاده ، اینها برگشتند همان طور که باهم داشتند می آمدند تا رسیدند به کاروان زمانی رسیدند که منافقین که به کمین نشسته بودند شروع کردن به شایع پراکنی که ببینید همسر پیغمبر با فلان شخص در این بیابان دارد تنها می آید ، آنقدر این شایعه توسط منافقین در مدینه اوج گرفت که دیگر تحملش برای پیغمبر خیلی سخت بود که این آیه نازل شد   وَيْلٌ لِّكُلِّ أَفَّاكٍ أَثِيمٍ

نکته دیگری که در این راستا باید عرض بکنم این است که قرآن می فرماید : این نوع دروغ گفتن کار یک فرد نیست قطعا پشت سر آن یک جریانی است ، یک گروهی هستندکه این توطئه را دارند می بندند .

روایت از امام حسن عسگری می باشد که فرمودند :

جُعِلَتِ الْخَبَائِثُ فِي بَيْتٍ وَ جُعِلَ مِفْتَاحُهُ الْكَذِبُ. همه پليدى ها را در خانه اى نهادند و كليد آن، دروغ است .

نقل است که مردی آمد نزد رسول خدا عرض کرد که من به خصلت های زشتی مبتلا شدم یا رسول الله تحملش برای من سخت است من را نصیحتی بکن از این چند خصلت زشت اول کدام را ترک بکنم ، حضرت فرمودند : اول دروغ را ترک بکن .

جامعه اسلامی باید این موضوع را جدی بگیرد  ، وَيْلٌ لِّكُلِّ أَفَّاكٍ أَثِيمٍ  یک خطر جدی است که سقوط اخلاقی و تربیتی و دینی را در پی دارد و باید جدا از آن اجتناب کنند .

 

 

 

 

 

 

 

 

خطبه دوم :

امام جمعه ی محترم ضمن دعوت همه مؤمنین و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی  فرمودند ؛ ابی بصیر می گوید : از امام صادق (ع) پرسیدم راجع به این آیه شریفه که می فرماید : يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ  آیه ۱۰۲ سوره آل عمران

حق تقوا چیست ؟ حضرت فرمودند : حق تقوا سه چیز است :

اول : عبادت بدون معصیت              دوم : یاد خدا فراموش نشود        سوم : شکر نعمت های الهی بدون کفر نعمت

 

در خطبه دوم چندتا تذکر است :

۱-۱۲ تیر حمله دردمنشانه ناوگان آمریکای جنایتکار به هواپیمای مسافر بری جمهوری اسلامی بود که در آن حمله همه مسافران مظلوم آن پرواز که اکثرا هم زن و بچه بودند به قعر آب های خلیج فارس کشیده شدند توسط آمریکای جنایتکار ، این نشان از پلیدی دشمن و خباثت دشمن است ، دقیقا در همان زمان و همان نقطه ای  که پهباد آمریکایی را ساقط کردند در همان نقطه و همان زمان در سال ۱۳۶۷ همه مسافرین هواپیما به دست آمریکای جنایتکار به شهادت رسیدند ، در حالی که در زمانی که پهباد آمریکا را زدند یک هواپیمای مسافر بری نیز نزدیک آن بود و به گفته فرمانده نیروی دریایی ما هم می توانستیم بزنیم ولی ما مثل آنها نامرد نیستیم ، خصلت استکبار این است و امروز هم باید درس بگیرند کسانی که دنیاله روی آمریکا هستند و چشم به دست آمریکا دوخته اند .

۲- ۱۳ تیر ولادت با سعادت حضرت معصومه (س) و روز دختر و دهه کرامت را داریم .

۳- ۱۴ تیر ، روز قلم می باشد .

۴- ۱۷ تیر مصادف با ۵ ذی قعده ، روز تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه است .

۵- ۱۸ تیر روز بزرگداشت حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) و روز ادبیات کودکان و نوجوان می باشد .

۶- ۲۱ تیر روز عفاف و حجاب نامگذاری شده است .

درباره حضرت معصومه باید عرض بکنم که نام مبارکشان فاطمه است ملقب به معصومه می باشند ، ما دو امامزاده واجب التعظیم داریم که از معصوم زیارت نامه برای آنان ذکر شده است یکی راجع به قمر بنی هاشم ابالفضل العباس و دیگری حضرت معصومه (س) می باشد ، روز میلاد حضرت معصومه را گرامی می داریم .

در مورد احمد بن موسی شاهچراغ باید عرض کنم که ایشان ویژگی های زیادی داشتند : اولا : خطاط بسیار خوبی بودند  دوما : با خط زیبایی که داشتند هزار قرآن را نوشته و با فروش آن قرآن ها هزار بنده را در راه خدا آزاد کردند ، دو کس توانستند هزار بنده را آزاد بکنند اول جد بزرگوارشان امیر المؤمنین علی (ع) دوم هم احمد بن موسی شاهچراغ

اشاره ای داشته باشم به فرازی از بیانات ولی امر مسلمین حضرت آیت الله العظمی الامام خامنه ای که در جمع کارگزاران حج ، آقا تاکید داشتند که اولا اینکه می گویند در حج به آمریکا اعتراض نکنید این یک سیاست شیطانی است کسانی که به آمریکا بد نمی گفتند که در عوض تعریف و تمجید هم می کردند امثال محمد مرسی رئیس جمهور مصر ، خب الان به دست اربابانش به کجا رسید .

حجاج ایرانی باید معرف انقلاب ، اسلام و الگو برای ملت های اسلامی باشند .

نکته دیگر : اینکه غرب و اروپا هر وقت درون خودشان کم می آورند و با مشکلات متعددی مواجه می شوند سعی می کنند مشکلات خودشان را به بیرون انتقال بدهند در این شرایط خاص برای اینکه افکار مردم خودشان را از درون مرزها به بیرون انتقال بدهند مثل این دزدهای دریایی می آیند کشتی های ایران را توقیف می کنند اینها نشان از پایان خط استکبار است .

ملت ما باید هوشیار باشند  ماهیت استکبار را بشناسد ، ماهیت امپریالیزم غرب را بشناسد ، مسئولین ما نیز باید هوشیار باشند تا دیروز مسئله برجام مثل پیراهن عثمان سر نیزه می کردند امروز هم خودشان می دانند که برجام مرده ای بیش نیست گاهی از اوقات نبش قبر می کنند این مرده را بیرون می آورند ولی دیگر معجزه ای نمی کند .

مقام معظم رهبری هم به این موضوع اشاره ای داشتند که اینها بجز خدئه و نیرنگ برای جمهوری اسلامی نیست .

در پایان باید دعا بکنیم برای همه مریض ها خصوصا آزادی و شفای شیخ زکزاکی این رهبر جنبش نیجریه که در وضع بسیار نامناسبی در زندان های قرون وسطایی و زیر شکنجه های قرون وسطایی نگهداری شده است .

خدا را قسم می دهیم همه بیماران ، مجروحین ، مصدومین ، معلولین انقلاب خصوصا این مرد بزرگ و این شیعه علوی و محمدی را شفای عاجل عنایت بفرماید .