امروز: سه شنبه ۲۹-بهمن-۱۳۹۸ / الثلاثاء 24-جماد ثاني-1441 / Tuesday 2020-February-18

مناسبت روز
پیام روز :

خطبه های نماز جمعه مورخ ۲۰ دی ۱۳۹۸

خطبه های نماز جمعه مورخ ۲۰ دی ۱۳۹۸

خطبه های نماز جمعه حضرت حجت الاسلام والمسلمین وثوقی امام  جمعه محترم کمالشهر ۲۰ دی  ۱۳۹۸

خطبه اول :

امام جمعه ی محترم ضمن دعوت همه مؤمنین و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی  فرمودند ؛ قال الله العظیم فی کتاب الکریم :  اِنَّما یُریدُ اللهُ لِیُذهِبَ عَنکُمُ الرِّجسَ اَهلَ البَیتِ وَ یُطَهِّرَکُم تَطهیرً

اگر ما یک نگاه اجمالی به زندگی حضرت زهرا سلام الله داشته باشیم در زندگی حضرت چهار اصل مهم وجود دارد : و حضرت شدیداً به آن توجه داشتند و رعایت می کردند و جزء لاینفک زندگی او بود و ما به عنوان شیعه ، پیرو و محبت آن حضرت این چهار اصل را در زندگی خودمان ساری و جاری کنیم آن وقت آثار و نتایج و برکات آن را مشاهده خواهید کرد .

اصل اول :  اولین اصلی که حضرت زهرا (س) به آن توجه جدی داشت و یک لحظه از آن غافل نبودند عبادت و بندگی خداست ، عشق به خدا و عبادت در زندگی آن حضرت موج می زد به قدری نماز می خواندند و عاشق نماز و مناجات با خدا بودند که حتی یتورم قدماها

برای حضور بیشتر و مجذوب بخدا شدن برای خود محرابی ساخته بودند و نهایت تواضع و فروتنی را در عبادت داشتند .

البته ناگفته نماند عبادت فاطمه سه شاخصه دارد :

اول : عبادت و نماز

دوم : عفاف و حجاب

سوم : ایثار

یا در روایت است : «الْعِبَادَةُ سَبْعُونَ جُزْءاً وَ أَفْضَلُهَا جُزْءاً طَلَبُ الْحَلَالِ؛ عبادت، هفتاد جزء است و افضل آن كسب حلال است.»

درباره عفاف و حجاب فاطمه پیامبر در چند جا فرمودند :  فَاطِمَةُ بَضْعَةٌ مِنِّی ، فاطمه پاره تن من است .

یک جا وقتی مردی به نام ابن مکتوم که نابینا به خانه پیامبرآمد فوراً حضرت زهرا به درون خانه رفت وقتی این مرد رفت رسول خدا فرمودند : فاطمه جان او نابینا بود چرا حجاب گرفتی و پنهان شدی عرض کرد او نابینا بود من که بینا بودم .

دوم ،  پیامبر در مسجد از جمعی که حضرت را احاطه کرده بودند پرسیدند بهترین چیز برای یک زن چیست ؟ هرکسی جمله ای گفت علی (ع) به خانه آمدند و سوال رسول خدا را مطرح کردند فاطمه (س) گفت بهترین چیز برای یک زن این است که او چشمش نامحرمی را نبیند ونامحرمی هم او را نبیند .اینجا رسول خدا فرمودند : فَاطِمَةُ بَضْعَةٌ مِنِّی

جای دیگری هم رسول خدا پرسیدند بهترین راه تقرب به خدا چیست ؟ حضرت زهرا فرمودند : زن چشمش به نامحرم نیفتد و نامحرم هم او را نبیند .

وقتی هم برای پس گرفتن فدک به مسجد رفت به طور کامل پوشیده و همراه زن های مدینه که او را احاطه کرده بودند تا کسی قامت او را نبیند

شاخصه سوم ، ایثار فاطمه است .

در مورد ایثار کردن ، نقل است حضرت هفت تا باغ داشتند همه آن‌ها را انفاق کردند و فرمودند من از دنیای شما سه چیز را خیلی دوست دارم تلاوت القرآن و النظر علی وجه رسول الله والانفاق فی سبیل الله

اصل دوم : در زندگی حضرت زهرا سلام الله وجود داشت ، ولایتمداری است در دفاع از علی (ع)  همراه حضرت علی و بچه های خود شب ها به درب خانه های مهاجر و انصار می‌رفت وی فرمودند :  أنْسِيتُم قَوْلَ رَسُولِ اللهِ يَوْمَ غَدِير آیا روز غدیر را به این زودی فراموش کردید مگر پدرم و رسول خدا در روز غدیر علی را به عنوان جانشین خود معرفی نفرمودند حضرت راجع به ولایت خیلی کوشش کرد .

تنها اصلی که هم در اصول دین کاربرد دارد و هم در فروع دین اصل ولایت و امامت است .

لذا حضرت فرمودند :  لو قَامَ احد لَيْلَهُ وَ صَامَ نَهَارَهُ وَ تَصَدَّقَ بِجَمِيعِ مَالِهِ و لم یکن بولایته من ولی الله لما یقبل

اگر کسی شب ها به عبادت و روزها روزه داشته باشد و مالش را در راه خدا صدقه بدهند ولی ایمان به ولایت نداشته باشد قبول نیست .

اصل سوم : تکلیف مداری است ، این اصل خیلی مهم است که آدم وظیفه شناس و تکلیف مدار باشد کسی که تکلیف مدار شد به او وظیفه‌ای محول می‌شود و در راه آن باید هزینه کرد .

امام حسین (ع) چون تکلیف خودش را شناخت برای حفظ دین و نجات دین  نجات دین وظیفه اش قیام و خروج بود و در آخر خود و یاران و فرزندان عزیزش به شهادت رسید .

حفظ دین برای او به عنوان یک وظیفه گفت : إن کانَ دین مُحَمَّداً لَمْ یَستَقِم الَّا بِقَتلی فَیاسُیُوف خُذینی

حضرت صدیقه طاهره در راه تکلیف ، محسنش شهید شد ، سیلی خورد و حلقه اتصال بین نبوت و امامت بود بعد از پیامبر ثابت کرد که علی جانشین رسول خداست اگر این کار را نمی کرد تمام زحمات پیامبر بر فنا می شد .

حضرت زهرا ناراحت سیلی خوردن نبود ناراحت بود که چرا حق علی را غصب کردند فاطمه وظیفه شناس بود .

مصداق امروز ولایت مداری می توانیم در سیما و راه رسم و منش و تفکر شهید سردارسلیمانی ببینیم مدت ۸ سال در حضور جبهه‌های جنگ و بعد از جنگ فرماندهی جبهه های مقاومت از عراق گرفته تا لبنان و سوریه بیابان به بیابان کوه به کوه گشت تا از جبهه های مقاومت حمایت و همراهی کند .

شهید سلیمانی در دفاع از اسلام و انقلاب و دین و ولایت بسیار سرسخت با ولی با محرومان و رزمندگان مثل پدری مهربان بود و در یکی از سخنرانی های خود چندین بار قسم جلاله را تکرار کرد و گفت از مهم‌ترین شعون عاقبت بخیری والله حمایت و تبعیت از ولی امر مسلمین و رهبر انقلاب است .

چهارم : فصل چهارمی که حضرت زهرا مقید به آن بود ایستادگی ، مقاومت بود . رسول خدا فرمودند دو سوره در قرآن مرا پیر کرد اول سوره هود دوم شورا ، دلیلش این بود خداوند عالمیان دستور به استقامت و مقاومت و ایستادگی داده است .

فَاستَقِم كَما أُمِرتَ وَمَن تابَ مَعَكَ

حضرت زهرا رها  نکرد عقب‌نشینی نکرد تا جایی پیشرفت که جان خود را فدا کرد .

خلاصه : دین مداری ، ولایت مداری ، تکلیف مداری و ایستادگی و مقاومت جزء اصول و برنامه زندگی فاطمه زهرا (س) بود .

این اصول چهارگانه اختصاص به حضرت زهرا ندارد حضرت زهرا سلام الله علیها اسوه و الگوی عبودیت و بندگی ، تکلیف مداری ، ولایت مداری و مقاومت است کسی که پیرو شیعه و محب حضرت زهرا (س) است باید پایبند به اصول چهارگانه باشد  .

چرا بعضی ها نسبت به مسائل دین و احکام دین مقید نیستند چون می‌دانند برای آنها تکلیف آور است نمی توان انسان مسلمان باشد اهل حجاب نباشد مسلمان باشد منحرف باشد ، هر کسی به حضرت زهرا عشق می‌ورزد باید نایب امام زمان را باور داشته باشد امروز نایب امام زمان مقام معظم رهبری است .

وقتی فردای قیامت می شود ندا می رسد ، وقفوهم انهم مسئولون ، از مسئولیت آن ها می پرسیدند آیا حافظ خون شهدا و قدردان جانبازان و حامی رزمندگان خدا و حامی ولایت بودید  .

رهبری کرارا فرمودند : عزت ملت ما و راه نجات ما مقاومت است و این مقاومت بود که امروز ابرقدرت جهان را وادار به عقب‌نشینی می‌کند و به حقوق ملت ما مجبوراست احترام بگذارد .

 

خطبه دوم :

امام جمعه ی محترم ضمن دعوت همه مؤمنین و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی  فرمودند ؛ تقوا یعنی مقاومت ، تقوا یعنی ایستادگی ، تقوا یعنی تحمل سختی ها برای رضای خدا و رضای خدا را به دست آوردن و کاری برای به دست آوردن رضایت مردم نداشته باشیم و لذا جامعه ای که با تقواست آن جامعه عزیز است تقوا انسان را عزیز می کند بر خلاف گناه و معصیت که انسان را ذلیل می کند .

در خطبه دوم چند ذکر است :

۱-جان باختن بیش از ۶۰ نفر از مردم ولایتمدار در کرمان در تشییع جنازه شهید والامقام سردار رشید اسلام که این عشق و محبت مردم کرمان را نشان می‌دهد و همچنین کشته شدن ۱۴۷ نفر ایرانی که در سانحه هواپیمایی این حادثه دلخراش را به محضر حضرت ولی عصر (عج) مقام معظم رهبری و به همه عزیزان و به خانواده اینها عرض تسلیت و تعزیت دارم انشاالله از خداوند همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند علو درجات را برای این عزیزان مسئلت داریم انشاءالله با سردار شهید اسلام و با شهدای انقلاب و مدافع حرم و شهدای مقاومت محشور گردند .

۲- تشییع پیکر شهید والامقام سردار سلیمانی یکی از بی نظیر ترین تشییع کننده ها بود که بعد از امام بزرگوارمان سراغ نداریم حضور هفت میلیون مردم تهران ، استان کرمان که سه میلیون جمعیت دارد و دو و نیم میلیون مردم استان کرمان در تشییع جنازه شرکت کردند و سایر استان‌ها همینطور هر جایی که قدم این شهید وارد شد مردم سنگ تمام گذاشتند خدا قوت می گویم به این مردم خودبمان خون همه شهدای ما به ویژه این شهید والامقام برکات زیادی دارد خوب آمریکایی دردمنش دائما این شعار را تکرار می کرد دنبال یک خاورمیانه جدید هستیم دنبال این که با علم کردن ابوبکر البغدادی با یک نیروی نظامی و جلاد مثل داعش از لبنان گرفته سوریه ، عراق ، بحرین و یمن همین طور تا افغانستان دنبال یک خاورمیانه جدید بودند و دنبال این بودند که در خلافت عثمانی بعد از هزار چند صد سال پیش آمده بود آن را دوباره حاکمیت ببخشد آمریکا دنبال کدخدایی منطقه بود سفارتی که آمریکا  در عراق درست کرده است بزرگترین سفارتخانه در دنیا است ، ۴۰ هکتار فضای این سفارتخانه است گفته شود که ۱۵ هزار نیروی نظامی و کارمند و جاسوس در آن وجود دارد پایگاه‌های متعددی هم که نصب کرده اند یکی از این پایگاه ها که اخیراً زده اند ۶ کیلومتر در ۸ کیلومتر بود لذا اخیرا دولت عراق اعتراض کرده دولت آمریکا که قرار بود سفارتخانه که از او گرفته و زمینی که از او گرفته بود یک هکتار هم نباشد چطور ۴۰ هکتار از زمین های مردم که بعضی از آنها بهترین زمین های کشاورزی بود اینها را محصور و دور آن را حصار کشیده اند و همه آنها را جزو وظایف وزارتخانه کرده است قرار بر این بود که هزاران هزار مستشار در عراق با قدرتهای لجستیکی یکباره هجوم به طرف ایران اسلامی بیاورند اما خدا رحمت کند خون این شهید والامقام که خاورمیانه جدید را به خاورمیانه مقاومت تبدیل کرد که امروز به فضل الهی می بینیم همه گروه هایی که در فلسطین هستند که اکثراً گروه‌های جدا از هم بودن ولی همه راجع به خون شهید و راجع به مقاومت متحد شدند .

چرا آمریکا اینقدر کینه سردار مقاومت حاج قاسم را در سینه داشت در حالیکه همه ماها دیدیم کمترین سلاح همراه این مرد بزرگوار نبود از یک رزمنده ای که خلع سلاح است چرا حراس دارند برای اینکه این سردار تمام معادلات سیاسی و نظامی آمریکا را در منطقه به هم زده بودند آمریکا قرار بود که سوریه را به ۵ منطقه تقسیم بکنند قرار بود که عراق را به سه منطقه تقسیم بکنند سربزنگاه که می‌خواستند کار را تمام کنند شهید والامقام سردار رشید اسلام حضور پیدا می‌کردند و نقشه‌های آنها را نقش بر آب می کردند ، امروز دنیا معترف است که تنها کسی که با تروریست‌ها مبارزه کرد و سردار مبارزه با تروریست بود این سردار رشید اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی بود و اگر ما بخواهیم ویژگی‌هایی که برای این مرد بزرگ شده بیان کنیم اول می توانیم اخلاص این مرد را مثال بزنیم ایشان به همسرشان سفارش کردند وقتی که من از دنیا رفتم فقط روی قبر من بنویسید سرباز اسلام حاج قاسم سلیمانی عنوان سردار و سایر عناوین استفاده نکنید این اخلاص را از مولایشان امیرالمومنین گرفتند مقام معظم رهبری فرمودند کرار می‌شد ما در مجلس دنبال سردار می گشتیم که کجا نشستند بر خلاف بعضی‌ها که دوست دارند چهره شان را تلویزیونی بکنند ایشان همیشه از عنوان و دیده شدن پرهیز داشتند اخلاص چه می کند ، ولایت مداری ، ولایت محوری ویژگی دیگر ایشان  روحیه شهادت‌طلبی ایشان بود عاشق شهادت بودند .

ضمنا از اقدام شجاعانه و حکیمانه و مدبرانه سپاه در همان ساعاتی که سردار اسلام را به شهادت رساندند پاسخ کوبنده و در شان این ملت به آمریکا دادند تشکر می کنیم ، به فرمایش مقام معظم رهبری این فقط یک سیلی بود ، انشاالله شاهد روزی باشیم که وجود آمریکا این ترسوی خبیث از منطقه ریشه کن و بیرون شود .