امروز: سه شنبه ۲۹-بهمن-۱۳۹۸ / الثلاثاء 24-جماد ثاني-1441 / Tuesday 2020-February-18

مناسبت روز
پیام روز :

خطبه های نماز جمعه مورخ ۲۷ دی ۱۳۹۸

خطبه های نماز جمعه مورخ ۲۷ دی ۱۳۹۸

خطبه های نماز جمعه حضرت حجت الاسلام والمسلمین وثوقی امام  جمعه محترم کمالشهر ۲۷ دی  ۱۳۹۸

خطبه اول :

امام جمعه ی محترم ضمن دعوت همه مؤمنین و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی  فرمودند ؛

عَنْ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ ع قَالَ سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ ص یَقُولُ إِنِّی أَخَافُ عَلَیْکُمُ اسْتِخْفَافاً بِالدِّینِ وَ بَیْعَ الْحُکْمِ وَ قَطِیعَةَ الرَّحِمِ وَ أَنْ تَتَّخِذُوا الْقُرْآنَ مَزَامِیرَ وَ تُقَدِّمُونَ أَحَدَکُمْ وَ لَیْسَ بِأَفْضَلِکُمْ فِی الدِّینِ.»  عیون اخبار الرضا ج ۲ باب ۳۱ حدیث ۱۴۰

امام رضا از پدرش و ایشان از جدش امیرالمومنین علیهم السلام  نقل می کند که آن حضرت می فرماید: از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم شنیدم؛  من نسبت به این خوف دارم که در آینده دین را سبک بشمارید. نسبت به دین استخفاف کنید و حکم را بفروشید .

اولین موضوعی که حضرت به آن اشاره دارند بحث استخفاف است

هم استخفاف به دین داریم هم استخفاف نسبت به پیامبر عظیم الشان داریم هم استخفاف نسبت به ائمه معصومین داریم و هم استخفاف نسبت به شهدا و هم مردم

اولا : استخفاف را معنا بکنیم که چیست

در لغت :  به معنای سبک شمردن و تحقیر کردن از چشم انداختن هر چیزی و یا هر شخصی است هم به صورت گفتار ،  رفتار ، نوشتار ، اشاره ، کنایه ، عکس ، فیلم ، نقاشی ، کاریکاتور و مانند آن که پیام و نتیجه اش سبک شمردن و حقیر جلوه دادن دین و نمادهای آن و مردم دیندار باشد و مورد نکوهش و سرزنش اسلام است و جزء مناطق ممنوعه و خطر و خطوط قرمز مسلمانان به شمار می رود .

از باب نمونه عرض می کنم بعد از پیروزی انقلاب یک عنصر کثیفی به نام سلمان رشدی پیدا شد که مامور استعمار بود نعوذ باالله بر علیه پیامبر شروع به نوشتن کتابی کرد تحت عنوان آیات شیطانی وقتی حضرت امام خمینی رحمة الله شنیدند فرمودند ایشان مدهور الدم است و هرکسی که ایشان را به سزای عملش برساند و کشته شود در این راه شهید است از همان زمان این عنصر کثیف دیگر آسایش نداشت و بدون محافظ از خانه بیرون نمی آمد سبک شمردن ارزش‌های دینی اگر در جامعه پیش بیاید و دین مورد سوال قرار بگیرد وظیفه هر مسلمانی و تکلیف هر مسلمانی است که نسبت به بی تفاوت نباشد  و لذا مردم نسبت به ارزش هایشان حساس هستند اگر ببینند کسی و عنصری بر علیه قرآن و بر علیه دین و ارزشهای موضع‌گیری می‌کنند حرف ناصوابی را بر زبان جاری می‌کند مردم آرام نمی گیرند ، این فتوا امام مورد توجه اکثر مسلمانان و علمای اسلام در سراسر دنیا شد و از موضع امام حمایت کردند .

قرآن یک نمونه قرآنی  را ذکر می کند اگرچه در باب تکریم پیامبر اشاره فرموده که حرمت پیامبر را نگه دارید .

یا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَرْفَعُوا أَصْوَاتَكُمْ فَوْقَ صَوْتِ النَّبِيِّ وَلَا تَجْهَرُوا لَهُ بِالْقَوْلِ كَجَهْرِ بَعْضِكُمْ لِبَعْضٍ أَنْ تَحْبَطَ أَعْمَالُكُمْ وَأَنْتُمْ لَا تَشْعُرُونَ﴿۲﴾

 

اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد صدايتان را بلندتر از صداى پيامبر مكنيد و همچنانكه بعضى از شما با بعضى ديگر بلند سخن مى‏ گوييد با او به صداى بلند سخن مگوييد مبادا بى‏آنكه بدانيد كرده ‏هايتان تباه شود

در همین موضوع شخصی به نام ثابت بن قیس یک عرب درشت قامت و بلند صدایی بود که به طور معمول که حرف می‌زد صدای رسایی داشت که اگر کسی او را نمی شناخت و در محضر پیغمبر بود فکر می‌کرد دارد تا با پیغمبر دعوا می کند وقتی این آیه نازل شد از غصه رفت داخل خانه نشست مدت‌ها پیدایش نمی‌شد رسول خدا فرمود کیست که مرا از حال ثابت بن قیس خبر بدهد ؟ یکی از مسلمانان به خانه قیس رفت دید که زانوی غم بغل گرفته از او پرسید حالت چطور است ؟ پاسخ داد بدترین حال را دارم میترسم در اثر این که بلندتر از پیامبر حرف میزنم اعمال من نابود شده باشد می ترسم آیه برای من نازل شده باشد خبر به پیامبر رسید حضرت فرمودند : به قیس بگویید تو بهشتی هستی خوشحال باش بعضی ها اینقدر رعایت می کردند و می ترسیدند مبادا حرف زدن آنها پیامبر را ناراحت کند و مقبوض درگاه الهی باشند چه رسد به اینکه کسی به خودش جرات بدهد کلام اهانت آمیز و شرک گونه به زبان جاری کند .

ابو دجانه انصاری می گوید رسول خدا در نبرد احد که بسیاری از مسلمانان فرار کردند به ابو ایوب فرمودند تو چرا نمی گریزی همه فرار کردند عرض کرد ، الي اين تفرون الي زوجة تموت او ولد يموت او دار تخرب او مال يفني

به كدام سو فرارکنم  به سوي زن و همسر و فرزندي كه خواهند مرد يا به سوي خانه اي كه خراب مي شود و يا به سوي مالي كه از دست مي رود.

یاران ایستادن در کنار پیغمبر و حفاظت از جان رسول خدا برای آنها آنقدر مهم بود که جان پیامبر را عزیزتر از جان خود می دانستند هیچ وقت به خود اجازه نمی‌دادند صحنه را ترک کنند و حضرت را تنها بگذارند .

یا در صحنه نبرد تبوک اصحاب دیدن ابوذر نیست پیامبر فرمودند :  اگر خیری در او باشد می آید کاروان رفت عقب مانده بود وقتی رسول خدا در یکی از منازل فرود آمدن اصحاب عرض کردند یا رسول الله یک نفر پیاده دارد از راه دور می آید پیامبر فرمودند خدا کند که ابوذر باشد چون دقت کردند دیدند که ابوذر است ابوذر با لبی خشکیده رسید محضر پیامبر گرامی اسلام صلی الله پیامبر دستور دادند فوراً به او آب دهید عرض کردند یا رسول الله آب همراهش دارد پیامبر فرمود یا ابوذر آب همراه داشتی و نیاشامیدی عرض کرد بله یا رسول الله پدر و مادرم به فدایت در راه تشنه شدم و به آبی رسیدم وقتی چشیدم دیدم آبی سرد و گوارا است با خود گفتند از این آب نمی آشامم مگر آنکه پیامبر من اول بیاشامد ، اینها همه نشان از عشق بخدا و رسول خدا و پای دین ایستادن و از ارزش های دین حمایت کردن است .

درباره استخفاف به دین روایت است که روزی رسول خدا به اصحاب خود فرمودند :

قَالَ اَلنَّبِيُّ صَلَّى اَللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ كَيْفَ بِكُمْ إِذَا فَسَدَتْ نِسَاؤُكُمْ وَ فَسَقَ شَبَابُكُمْ وَ لَمْ تَأْمُرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ لَمْ تَنْهَوْا عَنِ اَلْمُنْكَرِ فَقِيلَ لَهُ وَ يَكُونُ ذَلِكَ يَا رَسُولَ اَللَّهِ فَقَالَ نَعَمْ وَ شَرٌّ مِنْ ذَلِكَ كَيْفَ بِكُمْ إِذَا أَمَرْتُمْ بِالْمُنْكَرِ وَ نَهَيْتُمْ عَنِ اَلْمَعْرُوفِ فَقِيلَ لَهُ يَا رَسُولَ اَللَّهِ وَ يَكُونُ ذَلِكَ قَالَ نَعَمْ وَ شَرٌّ مِنْ ذَلِكَ كَيْفَ بِكُمْ إِذَا رَأَيْتُمُ اَلْمَعْرُوفَ مُنْكَراً وَ اَلْمُنْكَرَ مَعْرُوفاً .

پيامبر صلّى اللّه عليه و اله فرمود: چه حالى خواهيد داشت، وقتى كه زنان‌تان فاسد شوند و جوان‌هايتان فاسق و بدكار شوند و امر به معروف و نهى از منكر نكنيد؟!

عرض كردند: اى رسول خدا! آيا واقعا چنين اتّفاقى خواهد افتاد؟

فرمود: آرى، و بدتر آن نيز خواهد شد. چه حالى خواهيد داشت هنگامى كه امر به منکر کنید و نهر از معروف پرسیدند یا رسول الله اتفاق می افتد و چنین روزی است ؟ فرمودند : آری

بدتر از آن معروف را منکر می بینید و منکر را معروف

در این هشدار پیامبر به چند نکته اشاره شده است :

اولاً :  زنان و جوانان دو قشر و دو گروه آسیب پذیر جامعه اند و همواره دشمنان از این دو کانال و به واسطه این دو گروه تهاجم خودشان را نسبت به ارزش ها آغاز می‌کنند و از این دو گروه برای استخفاف ارزش ها یارگیری می کنند اول زنان و دوم جوانان

دومین نکته ای که از این هشدار پیامبر می توان استفاده کرد عدم احساس مسئولیت نسبت به گسترش معروفات و جلوگیری از منکر که این خود یک آفت و یک خطر است معروف گستری منکر ستیزی از وظیفه واجب و مهم برای هر مسلمانی است بی تفاوتی نسبت به گسترش زشتی ها و پستی ها چهره جامعه را نازیبا می کند .

سومین نکته ای که می‌شود از این کلام پیغمبر استفاده کرد این است که عده ای آگاهانه یا ناآگاهانه مردم را به کارهای زشت و منکر را می خوانند و از کارهای پسندیده و معروف باز می دارند جامعه به افراد فاسد میدان می دهند و عرصه را برای انسانهای ارزشی تنگ می کنند از اینها بدتر اینکه معیارها را در جامعه دگرگون می‌کنند یعنی ارزشها می‌شود ضد ارزش و ضد ارزش ها بشود ارزش

از این حدیث استخفاف به ارزش‌ها و ارزشمندان به خوبی از زبان رسول خدا ترسیم شده است ، آن حضرت نسبت به این جریان منفی و ضد ارزشی هشدار داده اند ، تا مردم غیرتمند و مسئولان قدر تمند جلوی این فاجعه را بگیرند و نگذارند سرمایه های انسانی و ارزشی جامعه به غارت رود و عده ای فاسد مفسد در حاشیه امن زندگی کنند .

 

 

 

خطبه دوم :

امام جمعه ی محترم ضمن دعوت همه مؤمنین و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی  فرمودند ؛ خداوند علی اعلا آدم‌های باتقوا را همیشه نامشان را رفیع و بلند مرتبه قرار داده است و انسان های گناهکار را نامشان و یادشان را به فراموشی سپرده است انسان های اهل تقوا هم پیش مردم عزیزند و هم پیش خدا عزیزند و هم در جامعه گاهی از اوقات تقوا موقعیت سیاسی و اجتماعی انسان را بالا می‌برد لذا می بینید که حتی در محاکم شهادت اهل تقوا را می پذیرند ولی اهل فسق را نمی پذیرند .

در خطبه دوم چند تذکر است :

ضمن اینکه درود می فرستیم به ارواح پاک همه شهدا و درگذشتگان بعضی از افراد نه در زندگیشان آدم مؤثر هستند و نه در مرگ تاثیر گذارند مثل آدم های خنثی می آیند و می روند ولی بعضی ها هم در حیاتشان مؤثر هستند و هم مرگ و شهادت آنها تاثیر گذار است چه بسا شهادت آنها بیشتر اثر گذارتر ومفیدتر است .

شهید حاج قاسم سلیمانی و همرز ایشان ابو مهدی از آن انسان هایی بودند سراسر عمرشان و شهادتشان به بشریت خدمت کردند .

و لذا امروز این اعترافی است که خود دشمن کرده که ترامپ آنقدر که از شهادت حاج قاسم سلیمانی ترسید از حیات او نمی ترسید و لذا به او هجمه آوردند که چرا او را ترور کردی و شهادت او را برای تو سخت تر و سنگین تر است .

امام جمعه کمالشهر درادامه فرمودند : این اولین بار است که در مجلس شورای اسلامی بر علیه نظام و ارتش استبدادی موضع‌گیری کرده‌اند نمایندگان مردم دولت آمریکا را یک دولت تروریستی دانستند و آنها را انسان های آدمکش معرفی کردند نه تنها نمایندگان در ایران بلکه دولت مردان عراق هم به میدان آمدند و درخواست کردند که ارتش آمریکا هرچه سریع‌تر خاک عراق را ترک کنید.

یکی دیگر از اثرات خون شهید رفراندوم و سونامی بزرگی بود که در کل دنیا راه انداخت که خیلی از خار و خاشاک را با خود برد و کشور ایران و عراق را بیمه کرد ، تخمینی که زدند نزدیک به ۵۰ میلیون نفر در کل جهان به میدان آمدند و ارادت شان را به شهید و شهدا و راه آنها ابراز داشتند حتی در کشورهای اروپایی و آمریکا دیدید که عکس این شهید بالا بود و عکس ترامپ زیر پا بود .

از اثرات دیگر بعد از جنگ جهانی دوم تا به امروز سابقه ندارد یک دولتی به مراکز نظامی و امنیتی آمریکا حتی یک گلوله شلیک کنند .

امام بهتر از هرکس سپاه را می‌شناخت فرمود اگر سپاه نبود کشور نبود و امروز آثارش را می‌بینیم و اینکه امروز استکبار جهانی را وادار به خضوع و تسلیم در برابر ملت ما کرده است .

دومین نکته ای که من باید عرض بکنم از همینجا ما دست مریزاد می‌گویم به عزیزان در سپاه پاسداران ایران آن شیران در روز و عابدان در شب

تذکر دوم : در رابطه با حادثه غمبار سانحه هوایی است که به کشته شدن تعدادی از شهروندان ایرانی ما که همه آنها برادران و خواهران ما بودند و جوانان این سرزمین و امید آینده کشور بودند و در این سانحه هوایی از دنیا رفتند غم بزرگی بود بر دل این ملت ما  به محضر حضرت ولیعصر ، مقام معظم رهبری و به خانواده های داغدار آنها و به همه ملت عزیزمان تسلیت و تعزیت داریم

این حادثه تلخ ملت ما را جریحه دار کرد اما در همین رابطه چند تا تذکری را خدمت عزیزان عرض بکنم

اولاً : قرآن به ما دستور می دهد چیزی را که نمی دانید اظهار نظر درباره آن نکنید

وَلا تَقفُ ما لَيسَ لَكَ بِهِ عِلمٌ

از آنچه به آن آگاهی نداری، پیروی مکن

و یا در آیه ای دیگر می فرماید : فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّکرِ إِن کنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ

مردم هم باید مثل مسئولین مقداری انصاف داشته باشند و صبور باشند در استرس و هیجان که نمی‌شود کار کرد عده‌ای ناخواسته دارند آب در آسیاب دشمن می ریزند کدام مسئول ای را دید که بعد از انقلاب آمده باشد به چنین صراحت اعلام کند که اشتباه کرده‌اند کلی اتفاق افتاده است ولی کسی برعهده نگرفته است و نیامده است و از مردم عذرخواهی نکرده است ، دشمن دارد بچه های خودمان و نیروهای خودمان را در فضای مجازی بمب باران می کند ماهم بی مهابا توی هر مجلسی بنشینیم اظهار نظر کنیم کان گویا کسی می خواهد مسائل را از مردم مخفی نگاه دارد بسیاری از این اتفاقات هفته های و سالها وقت می گیرد تا اعلام نتیجه شود .

تذکر سوم : بحث مکانیسم ماشه که انگلیسی‌های خائن همراه با شرکای خود فرانسه آلمان و آمریکا شروع کردند مکانیسم ماشه در حقیقت منظور همان سازکار حل اختلافاتی است که در بند ۳۶ و ۳۷ برجام وجود دارد که در حقیقت می‌شود خودتحریمی ما را برمی‌گرداند به همان سر جای اول ، این سه کشور مدعی شدهند هدف از این کار حفظ برجام و پایبند کردن ایران به اجرای تعهدات برجامی خود است . این ادعا در حالی است که اروپایی‌ها نزدیک ۲۰ ماه از حداقل تعهدات خود را در برجام انجام ندادند ، اما اتفاق مضحک تر این است که نخست وزیر انگلیس همزمان با ادعای سه جانبه درباره تلاش برای حفظ برجام گفت طرح ترامپ می تواند جایگزین برجام شود . جانسون این دلقک انگلیسی و نخست وزیر دولت انگلیس گفت اجرای طرح ترامپ را قدمی بزرگ رو به جلو خواند و گفته اگر بخواهیم برجام را از بین ببریم باید جایگزینی برای آن داشته باشیم .

دومینگ راب وزیرخارجه انگلیس با حضور در پارلمان انگلیس در اظهار نظریخصمانه گفت در صورتی که ایران پایبندی به توافق هسته‌ای را از سر نگیرد با انزوای فزاینده روبه‌رو خواهد شد . با جسارت از ایران خواستند آزمونی بسیار مهم برای اهداف و حسن نیت ایران است به ایران توصیه می‌کنیم برای حفظ این توافق با ما همراهی کند به ایران توصیه می‌کنیم این را به چشم فرصتی ببیند که بار دیگر به جهان اطمینان دهد که اهداف و برنامه‌های هسته‌ای ایران صرفا صلح‌آمیز است باید گفت اعضای اروپایی برجام در پی آن هستند که با نگه‌داشتن تحدید مکانیسم ماشه بالای سر ایران در اقدامی باجگیرانه برجام های بعدی را به ملت ایران تحمیل کنند ، هدف اصلی طرف اروپایی برچیدن توان موشکی و قدرت منطقه ای ایران است اعضای اروپایی برجام بارها اذعان کردند که در مسئله ایران با آمریکا دارای هدف مشترک بوده و تنها در روش ها و رسیدن به این هدف مشترک با آمریکا اختلاف نظر دارند ، متاستفانه این خوشبینی دولتمردان و تصمیم تیم مذاکره کننده ملی ۲۰ ماه گذشته بر القای اختلاف میان اروپا و آمریکا اصرار داشتند ، یک کارشناس گفت فعال کردن مکانیزم ماشین نشان دهنده هماهنگی پنهان اروپا و آمریکا است باید عرض کنم چرا طرف اروپایی آنقدر پررو شدند اولا : متن ضعیف برجام و مواضع آبکی و حرکت لاک پشتی طرف ایران و با اظهار نظر از تریبون‌های مختلف و با اعتماد بنفس کامل و تمجید مسئولین از مکانیسم حل اختلاف موجود در برجام پرداختند .

دوم :همه  بدانند تنها راه نجات این کشور خروج فوری دولت ایران از برجام است و در اولین گام به طور رسمی غنی سازی ۲۰ درصدی را اعلام کنند .